O nas

O nas

about-1

Koło Łowieckie „Wieniec” Wąbrzeźno dzierżawi obwód łowiecki nr 66

Przeważająca część obwodu znajduje się na terenie Gminy Płużnica i w mniejszej części Gmina Ryńsk z siedzibą w Wąbrzeźnie. Stało się tak w 1949 roku. Nasze Koło graniczy z Kołem Łowieckim Bażant, Jedność, Darz Bór.

ŁOWISKO

Obecnie Koło dzierżawi teren o powierzchni użytkowej 3216 ha, na której wykonuje zadania związane z prowadzeniem gospodarki łowieckiej. Całość jest obwodem polnym, w którym dominuje zwierzyna drobna. Zwierzyna gruba to przede wszystkim sarna, a także jeleń i dzik. Drapieżniki to głównie lisy, jenoty, kuny i pojawiające się borsuki, norki, tchórze i szopy pracze.

Urządzenia związane z prowadzeniem gospodarki łowieckiej to:

  • 25 paśników do saren
  • 110 lizawek
  • 27 ambon
  • 4 woliery
  • 84 podsypy dla bażantów
  • 1 magazyn paszowy

 

KYNOLOGIA

Członkowie Koła posiadają 13 psów myśliwskich różnych ras, najczęściej to labradory, wyżły gładkowłose, szorstkowłose, posokowce, w tym również posiadające świadectwa rodowodowe. Ich obecność na polowaniach w pełni zabezpiecza wymagania regulaminowe podczas polowań.

 

STRZELECTWO

Strzelectwo myśliwskie jest kontynuowane od początków istnienia Koła. Drużyny strzeleckie w różnym składzie w całej naszej wieloletniej historii brały udział w zawodach strzeleckich organizowane przez Zarządy Okręgowe PZŁ zajmując wysokie miejsca. Ponadto co roku przeprowadza się przystrzeliwanie broni gwintowanej, a także organizowane są zawody strzeleckie dla członków Koła.

DOMEK MYŚLIWSKI

Członkom koła marzył się domek myśliwski, by w nim skupić swoją działalność kulturalną i towarzyską. Na przeszkodzie w tych marzeniach stały ciągle bardzo skromne fundusze.  Członkowie nie szczędząc sił rozpoczęli prace rekultywacyjne tego terenu. Uregulowano stosunki wodne, posadzono szkółkę drzew iglastych.

EDUKACJA ŁOWIECKA

Od wielu lat Koło łowieckie „Wieniec” prowadzi edukację łowiecką wśród dzieci i młodzieży ze szkół znajdujących się na terenie gminy Płużnica. Odbywają się spotkania myśliwych z dziećmi, na których propaguje się polski model łowiectwa. Co roku myśliwi organizują w szkołach zbiórkę żołędzi, kasztanów i ziaren zbóż pod nazwą: „Pomoc dzieci w zimowym dokarmianiu zwierząt dziko żyjących”.